راز  بقا  Raaze Baghaa  
My Title
 خير مقدم

حضورتان گرامي و مقدمتان مبارك


بازگشت   راز بقا Raaze Baghaa > آکواریوم ،ماهی های زینتی و تانکهای گیاهی > مطالب عمومی نگهداری ، پرورش و تکثیر ماهی های زینتی > مطالب عمومي ماهي هاي زینتی Ornamental Fishes

اطلاع رسانی

خوبي ها از نظر امام علی: همانا ارزشمند ترين بي نيازي عقل است، و بزرگ ترين فقر بي خردي است، و ترسناك ترين تنهايي خود پسندي است، و گرامي ترين ارزش خانوادگي، اخلاق نيكوست.
پاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
  #1  
قدیمی Sunday 3 February 2008
عباس ترابیان آواتار ها
عباس ترابیان عباس ترابیان آنلاین نیست.
مدیر كل
 
تاریخ عضویت: Jan 1970
نوشته ها: 4,245
تشكرها : 25,295
تشکر شده: 38,141 بار در 4,037 ارسال
پیش فرض اصول و مبانی کارگاههای تکثیر و پرورش ماهیان زینتی

اگر بتوان پرورش ماهي در محيط باز (استخر بتوني يا خاكي، حوض ،تانكهاي با ظرفيت متوسط در محيط باز(500 ليتر به بالا - از جنس پلاستيك يا فايبرگلاس يا ....)) را در زمره سيستم پرورشي باز دسته بندي كرد كه در ان دماي آب متاثر از دماي محيط است و ساير شرايط محيطي نيز در پرورش مستقيما تاثير گذار باشند.در زماني كه دماي هوا به 25 درجه سانتيگراد و دماي آب به حدود 22 درجه سانتيگراد ميرسد ميتوان بيشتر گونه هاي پرورشي گرمابي را در آن پرورش داد(لااقل تا زماني كه شرايط محيطي مناسب است(از حدود اواخر ماه دوم بهار تا آخر تابستان و نهايتا تا مهر ماه در استان گيلان)).اين پرورش ميتواند از تخم گيري تا پروار بندي لاروها و بچه ماهيان و به وزن رساندن ماهيان با استفاده از غذاهاي طبيعي توليد شده در آب و استفاده از غذاهاي تكميلي باشد.اينكه چه گونه هايي ميتوانند از اين شرايط استفاده كنند شايد بتوان از نمونه هاي ماهي آروانا،اسكار ،آنجل ،خانواده زنده زاها،خانواده گوراميها و .... را نام برد.
اينجانب تجربه نگهداري گورامي مرواريدي،گورامي زرد و سه خال ،گوپي ،مولي بالن و ساده،پلاتي ،خانواده گلدفيش(دم چتري،مرواريدي،كله شيري(اوراندا) را در استخر بتوني داشته ام .آنها با استفاده از غذاي طبيعي و دستي به سرعت رشد يافته و به وزن ميرسند.البته پرورش در اين جايگاهها نسبت به تانكهاي كوچكتر محيطهاي بسته مزايايي دارد كه از جمله آنها ميتوان به موارد زير اشاره كرد.

- استفاده از غذاي طبيعي توليدي در جايگاههاي باز و صرفه جويي در هزينه تغذيه.
- افزايش ضريب رشد ماهي با بهبود شرايط پرورشي(تراكم كمتر و فضاي زيستي بيشتر براي هر گونه ،استرس كمتر ناشي از كاهش اثر تراكم ذخيره سازي،كاهش مواد آلاينده محيط آبي در واحد سطح ،كاهش برخورد اجتماعي بين ماهيان،بهيود كمي و كيفي تغذيه و ...)
- كاهش ابتلا به بيماري در اثر تقويت جسمي و بنيه ماهي و بهبود عملكرد سيستم ايمني بدن ماهي.
- كاهش زمان به وزن رساندن ماهي براي عرضه به بازار.
- امكان از بين بردن عامل محدوديت فضاي پرورشي براي تكثير گونه هاي خاص.
- كاهش هزينه پرورش
- عوامل ديگري نيز وجود دارند كه از حوصله حقير و اين پست خارج است.

معايب سيستمهاي باز:
- بايد اطلاع دقيقي از شرايط زيستي گونه پرورشي داشته باشيد تا بتوانيد آن را با شرايط جايگاه باز منطبق كنيد.
- بايد اطلاع درستي از تغييرا ت كليمايي(آب و هوايي) محل پرورش داشته باشيد و دامنه متوسط تغييرات محيطي را براي محل جايگاه بدانيد.
- بايد توان شناسايي بيماريها و تهديدات محيطي جديد (نسبت به كار در محيطهاي كنترل شده و آكواريومها) كار در جايگاههاي باز را دانسته و راهكار مناسب را نيز شناسايي كرده باشيد.
- بايد توان و آگاهي لازم را براي استفاده از شرايط محيطي جايگاههاي باز و استفاده از آن به عنوان سيستم مكمل جايگاههاي بسته پرورش ماهيان را داشته و با تلفيق مناسب اين دو سيستم بتوانيد در پيشبرد اهداف پرورشي موفق شويد.

طبعا ميتوان گونه هايي از ماهيان زينتي را در تمام طول سال در جايگاههاي باز پرورش داد و يا بطور دائم آنها را در سيستمهاي بسته و كنترل شده پرورش داد .آنچه مهم است استفاده از امكانات سيستمهاي باز در كنار جايگاههاي بسته پرورش ماهيان زينتي است تا به عنوان عاملي مكمل در خدمت اهداف پرورشي قرار گيرد.همانطور كه در بسياري از موسسات داخلي يا خارجي از امتيازات هر دوگونه سيستم پرورشي در كنار يكديگر و به عنوان مكمل هم استفاده ميشود .هر چند لزومي بر استفاده توام آنها وجود ندارد.كاربرد سيستمهاي مدرن بسته پرورشي با كنترل تمام پارامترهاي تاثير گذار ، امكان پرورش هر گونه اي را در هر كجا و هر زمان مقدور ميسازد و هدف از ارائه توضيحات بالا براي آشنايي كلي با يكي از سيستمهاي بكار رفته بوده و هدف مقايسه اي را دنبال نميكند.
پاسخ با نقل قول
تعداد 11 كاربر زير از عباس ترابیان به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
ali_bakhtiari (Wednesday 20 March 2013), Amir hossein62 (Monday 23 August 2010), apb (Wednesday 1 September 2010), best (Thursday 2 September 2010), farhad-2007 (Tuesday 2 September 2008), ho_ay_motlagh (Tuesday 14 September 2010), mafakheri (Wednesday 5 May 2010), new life (Monday 8 August 2011), nima110 (Saturday 3 January 2009), petrash (Wednesday 11 March 2009), VAHID367 (Sunday 5 September 2010)
  #2  
قدیمی Sunday 3 February 2008
عباس ترابیان آواتار ها
عباس ترابیان عباس ترابیان آنلاین نیست.
مدیر كل
 
تاریخ عضویت: Jan 1970
نوشته ها: 4,245
تشكرها : 25,295
تشکر شده: 38,141 بار در 4,037 ارسال
پیش فرض پرورش متراكم ماهي گوپي با استفاده از سيستم بسته

مطلبي كه به خدمتتان تقديم ميشود،ترجمه يك مقاله( GUPPY CULTURE IN ISRAEL USING CLOSED SYSTEM) در رابطه با پروش متراكم ماهيان زینتی در سیستم بسته در كشور اسرائيل است.
توجه به آن ميتواند در روشن كردن ذهن و نزديكي آن به شرايط عملی وکاربردی پرورش ماهیان زینتی در سطح بزرگ مفید باشد .

پرورش متراكم ماهي گوپي با استفاده از سيستم بسته(سیستمی که شرایط پرورش و محیطی تحت کنترل در آورده میشود) :


پرورش ماهيان زینتی در اسرائيل از 8 سال پيش آغاز شده و اكنون حدود 20 مزرعه پرورشي وجود دارد.بيشترين اين مزارع در منطقه آراوا در جنوب اسرائيل قرار دارند.ماهي اصلي پرورش عبارتست از گوپي و آنجل. كه حدود 80 درصد توليد ماهيان را در بر ميگيرد.ماهيانه حدود 700 هزار گوپي از اين مزارع به خارج صادر ميشود كه عمدتا به اروپاي غربي و ‍ژاپن صادر ميشود.
واريته هاي متداول گوپي پرورش یافته عبارتند از king-cobra red, king-cobra green, tuxedo-red, blue-tail, و red blond ، واريته هاي جديدي نظير blue mosaic, pingu , tuxedo-yellow نیز بوجود آمده اند.
هر مزرعه پرورش بين 1000 تا 3000 متر مربع وسعت دارد.براي تامين حداكثر ضريب امنيت بهداشتي ،هر مزرعه بطور كامل از مزرعه ديگر مجزا شده است و ارتباطي بين سيستمهاي آبي آنها نيست.هر مزرعه گوپي بين 50 تا 100 هزار قطعه ماهي گوپي در ماه براي صادرات توليد ميكند.
گله هاي مولد از تكثیر كنندگان خصوصی در آلمان و روسيه خریداری و به كشور وارد شده و 6 ماه درمناطق مجزايي در قرنطينه نگهداري شدند.فرزندان اين گله ها به عنوان گله هاي مولد در مزارع مورد استفاده قرار گرفتند.بازديدهاي دامپزشكي نیز بطور منظم از مزارع پرورشي صورت گرفت.
احدات مزرعه و تانكها :
مزارع پرورشی تشکیل شده از ساختمانهاي پرورش ماهي که نسبت به دمای محیط،عايق حرارتي ساخته شده اند و شامل كف بتوني و زهكشي مناسب هستند. از استخرهاي روباز بيروني برای پرورش استفاده نشده است.غالب تانكهاي پرورش از مواد پلاستيكي ساخته شده اند.تانكهاي پلاستيكي صاف و صيقلي بوده و براي تميز كردن و ضدعفوني بين دو دوره بسيار مناسب هستند.اندازه و شكل تانك مورد استفاده متناسب با اندازه و سن گوپي ها است.معمولا تانكهای كوچك براي نسل كشي از مولدین و نگهداري بچه ماهيان استفاده ميشوند.تانكهاي بزرگتر براي ماهيان در حال رشد به كار ميروند.


ارتفاع آب در امر پرورش از اهميت برخوردار است. در تانك پرورش ماهيان بزرگ ، ارتفاع كمتر از 100 سانتيمتر و در تانك بچه ماهيان 60 تا 80 سانتيمتر مناسب است.هر تانك از تانك ديگر كاملا مجزا است.آب هر تانك از ميان فيلتر بيولو‍‍يكي كه در هر تانك تعبيه شده به چرخش در مي آيد(فيلتر 10 درصد از ظرفيت تانك را ميگيرد).روزانه 5 تا 10 درصد از آب تانك با آب تازه تعويض ميگردد.بافت مديوم بيوفيلترها از مواد پلاستيكي ساخته شده است و فيلترها در فواصل زماني معين تميز ميشوند.در هر مزرعه دخیره گاه فیلترهای بیولوژیک فعال وجود دارد تا جایگزین فیلترهای تعویض شده شوند.تانکهای هر مزرعه در سالنهای پرورش مستقلی قرار گرفته و هر سالن باسیستمهای گرمایشی (تبادل حرارتی)گرم شده تا دمای آب به حد 24 تا 27 درجه سانتیگراد رسانده شود.
آب :
آب در دسترس در منطقه ، قلیایی و سخت است و اسیدیته 7.5 تا 8.5 دارد و .... ، قبل از اینکه آب وارد تانکهای ماهیان شود،از میان فیلترهای کربن فعال گذر کرده و برای جلوگیری از مشکلات گازی ،هوادهی میشود.(خصوصا بیماری حباب گازی).با کاربرد شبکه مخصوصی بر روی ساختمانهای پرورشی ، رشد جلبکها کاهش داده میشود.کاربرد این روش به انضمام استفاده از بیوفیلترها امکان ایجاد آب شفاف و تمیز را فراهم میکند.پرورش ماهیان در این آب به آنها کمک میکند تا با شرایطی مشابه انچه در جایگاههای مشتریان وجود دارد تطبیق یابند.در آب شفاف و تمیز امکان بررسی و مراقبت بهتر از حالات و وضعیت ماهیان فراهم میشود.
تغذیه :
از آنجائیکه ماهیان در آب تمیز و شفاف پرورش داده میشوند و غذای طبیعی در اختیارشان نیست ، توجه زیادی به کیفیت و منابع غذایی میشود.برای جلوگیری از مشکلات تغذیه ای ،ماهیان با غذای خشک با کیفیت بالا تغذیه میشوند.که شامل 30 تا 40 درصد پروتئین به انضمام مکملهای ویتامینه و رنگدانه های غذایی است.
اندازه پلت های غذایی متناسب با اندازه ماهیان تنظیم میشود.بچه ماهیان نورس و لاروها با نوزادان آرتمیا تغذیه میشوند و روزانه به اندازه 5 درصد بیوماس ماهیان(وزن توده زنده ماهیان) به آنها غذای خشک داده میشود.این مقدار غذا در 3 تا 5 نوبت غذایی تقسیم و در اختیار ماهیان قرار میگیرد.
آب و مدیریت بهداشتی :
به دلیل کمبود آب و گرانی نیروی انسانی ،سیستم پرورش متراکم ماهیان گوپی انتخاب شده است.بطوریکه تراکمی در حدود 10 برابر مزارع پروش گوپی در آسیای جنوب شرقی دارد.ماهیان در محیط کاملا کنترل شده ای پرورش می یابند.همه پارامترهای پرورش بطور مرتب بررسی میشود از جمله آمونباک ،نیتریت ، نیترات،اکسیژن و حرارت .آب بسیار تمیز و شفاف از عملکرد توام فیلترهای مکانیکی و بیولوژیکی فراهم میشود.ماهیان تانکهای مختلف ،برای شناسایی و ردیابی علائم هر مشکلی تحت آزمایشات میکروسکوپیک قرار میگیرند.
ماندگاری ماهیان بسیار خوب است و 70 تا 80 درصد بچه ماهیان نورس به اندازه بازاری میرسند.از انجائیکه ماهیان در تمام طول دوره پرورش در بهترین شرایط نگهداری میشوند ،لزوم استفاده از عملیات درمانی خصوصا استفاده از آنتی بیوتیکها توسط تکثیر کننده ها منتفی میشود.این مطلب به وارد کنندگان ماهی کمک میکند تا در صورت بروز مشکلاتی در گله ،با کاربرد عملیات درمانی معمولی به مدیریت مساله پرداخته و تغییرات کمی در مقاومت ماهیان بروز کند.
تراکم ذخیره سازی :
هر تانک خالی قبل از ماهیدار شدن ضدعفونی شده و با آب تازه پر میشود.در انتهای هر مرحله ماهیان بوسیله سایز کننده های مخصوصی سایز بندی شده و از لحاظ کیفیت رتبه بندی میشوند.سپس با تراکمی جدید بر اساس اندازه و سن ماهی ، دوباره در تانکهای جدیدی برای پرورش ذخیره میشوند.
تراکم ذخیره سازی متناسب با سن و اندازه ماهی تغییر میکند ،به ترتیب زیر:
- گله های مولد : 250 ماده و 50 نر به ازاء هر تانک 500 لیتری.
- بچه ماهیان نورس(1 تا 30 روزه) :2000 تا 4000 قطعه به ازاء هر تانک 500 لیتری.
- ماهیان : (31 روزه تا 3 ماه) : 10 هزار تا 30 هزار قطعه در تانکی با 20 مترمکعب گنجایش.

بازار یابی :

گوپیها طی 2.5 تا 3 ماه سن به اندازه بازاری میرسند(طول کلی 3.5 تا 4 سانتیمتر).نرها و ماده ها با یکدیگر پرورش می یابند.قبل از بازار یابی ماده ها بوسیله جدا کننده های مخصوص از نرها جدا میشوند.تفکیک نهایی بر اساس اندازه و کیفیت بصورت دستی انجام میشود.آخرین کنترل کیفیت با نگاه کردن ماهیان در آکواریوم بر روی آنها صورت میگیرد.
گوپیهای نر و ماده در یک محیط پرورش و رشد یافته اند و از این نظر با یکدیگر تفاوتی نداشته و به یک اندازه فروخته مشوند.
تولید کنندگان حرفه ای قبل از اینکه به صدور ماهیان گوپی اقدام نمایند آنها را در شرایط آبی مختلفی که متناسب با مناطق خریدارانشان است برای سازگاری بیشتر، تطبیق میدهند.


منبع :
http://www.aquafind.com/articles/guppy1.php
پاسخ با نقل قول
تعداد 14 كاربر زير از عباس ترابیان به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
ali_bakhtiari (Wednesday 20 March 2013), Amir hossein62 (Monday 23 August 2010), apb (Wednesday 1 September 2010), askari (Thursday 27 January 2011), best (Thursday 2 September 2010), es0teric (Sunday 8 June 2014), farhad-2007 (Tuesday 2 September 2008), gardooneh (Thursday 15 April 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 14 September 2010), mafakheri (Wednesday 5 May 2010), petrash (Wednesday 11 March 2009), SiamakMM (Wednesday 1 September 2010), VAHID367 (Sunday 5 September 2010), web1362 (Thursday 29 September 2011)
  #3  
قدیمی Wednesday 1 September 2010
Amir hossein62 آواتار ها
Amir hossein62 Amir hossein62 آنلاین نیست.
دوست توانمند
 
تاریخ عضویت: Jun 2010
نوشته ها: 206
تشكرها : 1,731
تشکر شده: 1,486 بار در 206 ارسال
پیش فرض

سلام. یک سوال داشتم.آیا در کارگاه های حرفه ای و نیمه حرفه ای تکثیر و پرورش ماهیان زینتی برای تصفیه آب سیستم کاملا مدار بسته است و آب تازه و اصلاح شده وارد این مدار میشود یا فقط سیستم رفت وجود دارد و آب آکواریوم ها به صورت تک تک سیفون میشود و سپس با استفاده از لوله کشی کلی آب تازه وارد کل تانک ها میشود مخصوصا برای ماهیان حساسی مانند دیسکاس؟
با تشکر
__________________

این راه شنیدنی نیست

در صدایت طنین خواهد افکند......

این راه دیدنی نیست
در چشمانت منعکس خواهد شد...
پاسخ با نقل قول
تعداد 6 كاربر زير از Amir hossein62 به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
apb (Wednesday 1 September 2010), best (Thursday 2 September 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 14 September 2010), sadegh_54 (Sunday 12 June 2011), VAHID367 (Sunday 5 September 2010), web1362 (Thursday 29 September 2011)
  #4  
قدیمی Wednesday 1 September 2010
apb آواتار ها
apb apb آنلاین نیست.
همکار قدیمی
 
تاریخ عضویت: Nov 2008
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 486
تشكرها : 3,814
تشکر شده: 5,068 بار در 497 ارسال
پیش فرض

Amir hossein62 عزیز ، در کارگاه هایی که من دیدم هر 2 روش وجود داره! در حرفه ای ها کاملا مدار بسته هم دیده می شه که آب تصفیه بشه و برگرده و فقط کم آب به ازای تبخیر از استخرها به کنبه ورودی آب اضافه بشه و پس از تصفیه در استخرها پر بشه! و هم روش دوم وجود داره! برخی هم از هر 2 روش استفاده می کنند ، مثلا استخرهای پرورش ار روش اول و قسمت تکثیر و نگهداری از تخم هاشون و ... از روش دوم استفاده می کنند.
برای دیسکاس ها روش اول رو شنیدم که وجود داره ، ولی خودم متأسفانه ندیدم. اگه دوستانی که دیدن برای دیسکاس رو بگن که به چه صورت در کشور وجود داره که خیلی خوب می شه! موفق باشید ، پرهام.
__________________
طبيعت ميلياردها ساله كه داره تكامل پيدا مي كنه ، بهره گيري از مدل هاي طبيعي در تكنولوژي = پيشرفت.
کتاب ماهیان آکواریومی
پاسخ با نقل قول
تعداد 8 كاربر زير از apb به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
ali_bakhtiari (Wednesday 20 March 2013), Amir hossein62 (Wednesday 1 September 2010), best (Thursday 2 September 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 14 September 2010), MIRMOHAMADI (Thursday 2 September 2010), sadegh_54 (Sunday 12 June 2011), VAHID367 (Sunday 5 September 2010), web1362 (Thursday 29 September 2011)
  #5  
قدیمی Wednesday 1 September 2010
عباس ترابیان آواتار ها
عباس ترابیان عباس ترابیان آنلاین نیست.
مدیر كل
 
تاریخ عضویت: Jan 1970
نوشته ها: 4,245
تشكرها : 25,295
تشکر شده: 38,141 بار در 4,037 ارسال
پیش فرض

سلام
تا جایی که میدونم د رکارگاه های مدرن در بیشتر قسمت های پرورش ، آب از سیستم مرکزی تغذیه میشود یعنی آب خروجی از تانک ها پس از فیلتر فیزیکی و بیولوژیکی و شیمیایی و مبارزه با عوامل بیماریزا وارد سیستم تغذیه کارگاه شده و به تانکها میرسد . البته برای تانکها و شرایط خاص کارگاهی که نیاز به جدا سازی باشد طبعا آب ورودی و خروجی میتواند چرخه مستقلی داشته باشد .
در بیشتر کارگاه های موجود در کشور از حوضچه های پرورش و پروار بندی استفاده میشود که سیستم فیلتر مستقلی داشته و غالبا با استفاده از واتر پمپ های معمول در بازار آب را به قسمت فیلتر مکانیکی رسانده و آب حوضچه را تمیز نگه میدارند.
تدبیر و تهیه سیستم فیلتراسیون به امکانات در دسترس و هزینه مرتبطه ان برای تکثیر کننده بستگی دارد و رویه نظامندی به نظرم نداشته باشد .
پاسخ با نقل قول
تعداد 13 كاربر زير از عباس ترابیان به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
alireza kamali (Monday 8 August 2011), ali_bakhtiari (Wednesday 20 March 2013), Amir hossein62 (Wednesday 1 September 2010), apb (Wednesday 1 September 2010), askari (Thursday 27 January 2011), best (Thursday 2 September 2010), farhad-2007 (Thursday 2 September 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 14 September 2010), MIRMOHAMADI (Thursday 2 September 2010), sadegh_54 (Sunday 12 June 2011), SiamakMM (Wednesday 1 September 2010), VAHID367 (Sunday 5 September 2010), web1362 (Thursday 29 September 2011)
  #6  
قدیمی Monday 8 August 2011
minabayat minabayat آنلاین نیست.
عضو جديد
 
تاریخ عضویت: Aug 2011
نوشته ها: 1
تشكرها : 0
Thanked 2 Times in 1 Post
پیش فرض

چکونکی کارآفريني پرورش ماهيان زينتي
پاسخ با نقل قول
تعداد 2 كاربر زير از minabayat به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
ali_bakhtiari (Wednesday 20 March 2013), ho_ay_motlagh (Monday 8 August 2011)
  #7  
قدیمی Monday 8 August 2011
best آواتار ها
best best آنلاین نیست.
ستاره تواناي راز
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 1,179
تشكرها : 17,038
تشکر شده: 8,069 بار در 1,187 ارسال
پیش فرض

سلام
منظورتون سواله يا اينكه ميخواهيد در اين مورد مطلب بفرماييد . ؟
پاسخ با نقل قول
تعداد 2 كاربر زير از best به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
ho_ay_motlagh (Monday 8 August 2011), مرتضي ح. (Monday 8 August 2011)
پاسخ

برچسب ها
فلاور گورامي گوپي مولي, موافقت اصولي شيلات, ماهي ماهيها ماهيان تزئيني, ماهیان, مبانی, و, کارگاههای, پروژه طرح اجرا اكواريوم, پرورش, پرورش ماهیان زینتی, آموزش كتاب فيلم مقاله, اصول, اصول مباني نكات كارگاه, تكثير پرورش بيماري درمان, تکثیر, تايگر بارب انجل گورامي, ديسكس ديسكاس ديسكوس, دستورالعمل بهداشت درمان, راه اندازي مديريت موافقت, زینتی, سيستم باز بسته متراكم

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کدهای HTML غیر فعال است

مراجعه سریع

موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
مشخصات و خصوصیات یک فیلتر خوب برای پرورش ، نگهداری و تکثیر ماهی های زینتی عباس ترابیان تجهیزات و اصول تصفیه آب در آکواریوم 0 Saturday 19 December 2009 07:55 PM


اکنون ساعت 04:09 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises
فروشگاه اينترنتي راز بقا == راز شاپ
کلیه حقوق برای سایت راز بقا محفوظ است . استفاده از مطلب تنها با ذکر منبع و لینک سایت راز بقا مجاز است .Ad Management plugin by RedTyger
Review http://raazebaghaa.ir on alexa.com