نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

 1. #1

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  70-01-01
  نوشته ها
  221

  پیش فرض کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm


  کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm


  نام علمی: Lumbricus terrestris
  نام عمومی: Earthworm – Nightcrawler – dew worm – Rain worm - Angleworm - کرم خاکی
  خانواده: Lumbricidae
  زیستگاه اصلی: مناطق معتدل نیمکره شمالی از کانادا تا ژاپن ، بیشتر اروپا و آسیا
  مشخصات ظاهری: قسمت جلوی بدنش تیره و بخش عقبی بدنش کمرنگ و پهن است.
  طول بدن: بین 90 تا 300 میلیمتر که از حدود 110 تا 160 حلقه تشکیل شده است.
  برنامه کاری: همیشه فعال است.
  نقب زن: بطور مداوم در حال حفر زمین است و عمق سوراخ های ایجاد شده توسط این کرم از 2.5 متر هم تجاوز می کند.
  دوره بلوغ: بعد از 350 روز به بلوغ می رسد.
  طول عمر: متفاوت است. از حداقل 862 تا 887 روز تا حداکثر بیشتر از 6 سال
  تشخیص جنسیت: دو جنسی است.


  منابع:

  کد:
   
  
  http://www.sarep.ucdavis.edu/ http://en.wikipedia.org/
  ویرایش توسط Neda Ariania : Sunday 16 March 08 در ساعت 13:40

 2. #2

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  70-01-01
  نوشته ها
  221

  پیش فرض کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

  واژه کرم خاکی اصولا یک عنوان عمومی است . به بیان دیگر به هر کرمی که در خاک زیست کند کرم خاکی می گویند . اما کرم خاکی معمولی قرمز رنگی که در باغچه ها یافت می شود و احتمالن چند عکسی از آن را در کتاب های علوم دوره دبستان یا راهنمایی دیده اید ، دارای نام علمی Lumbricus terrestris می باشد , nv vni کرمهای حلقوی جای دارد . همچنین این کرم دارای نامهایی چون : Rain worm (کرم باران) ، Night walkers (کرم شب گرد ) ، Angle worm (کرم قلاب) ، Fishing worm (کرم ماهی گیری) ، Garden worm (کرم باغچه) ، Ground worm (کرم زمین) ، Red worm (کرم قرمز) ، lob worm و ... می گویند .

  کالبد شناسی کرم خاکی :

  بدن کرم خاکی استوانه ای و در دو انتها نازک است . سطح شکمی پهن و رنگ پریده است ولی سطح پشتی تیره تر است . بدن یک کرم بالغ از 80 تا 100 حلقه تشکیل شده . هرچند که کرم خاکی سر چندان مشخصی ندارد ، دهان آن در حلقه اول قرار دارد . مخرج کرم خاکی بیضی شکل و به طور عمودی در حلقه آخر قرار دارد . در هر حلقه از بدن کرم به جز حلقه اول و حلقه آخر ، 4 جفت تار موی ابریشم مانند وجود دارد . هر تار عبارت از یک میله کیتینی نوک تیز است که در یک کیسه اپیدرمی مخصوص واقع در درون دیواره بدن جای گرفته است . کرم می تواند به وسیله ماهیچه های منقبض کننده ، تار را در هر جهت حرکت داده و یا جلو و عقب بکشد . این تارها در زمانی که کرم در سوراخش قرار دارد و یا روی زمین حرکت می کند مانند گیره یا میخ عمل می نماید .

  دستگاه گوارش کرم خاکی از قسمت های زیر تشکیل گردیده :

  1 – دهان و حفره دهانی که در حلقه های 1 تا 3 امتداد دارد .
  2 – حلق که در حلقه های 4 و 5 است و باعث نرم شدن غذا می شود .
  3 – مری که در حلقه های 6 تا 14 کشیده شده و دارای سه جفت غده های آهکی برای خنثی نمودن اسیدهای آلی موجود در غذای خورده شده است .
  4 – چینه دان بزرگ با دیواره نازک که وظیفه ذخیره غذا را دارد .
  5 – سنگدان در حلقه های 17 تا 18 بوده و دارای دیواره های عضلانی ضخیم و محکم با لایه داخلی از کوتیکول است . غذای انبار شده در چینه دان به کمک سنگ ریزه های موجود در سنگ دان عضلانی تکه تکه و خرد می شود .
  6 – روده که تا مخرج ادامه دارد و جایگاه جذب مواد گوارش یافته است .
  7 – مخرج .

  در این گونه معمولا روی حلقه های31 تا 37 بر آمدگی غده ای مشخصی به نام کمربند تناسلی Clitellum ( کلایتلوم) دیده می شود . کمربند تناسلی ماده سازنده پیله یا موکوس مخصوص را که محتوی تخم است ترشح می کند . گزارش شده که خشکسالی باعث می شود که کرم خاکی کمربند تناسلیش را از دست بدهد که البته پس از مناسب شدن شرایط دوباره رشد خواهد کرد . همچنین گویا کرمهای بسیار پیر هم کمربند تاسلی خود را از دست می دهند . طول عمر کرم خاکی را از یک تا 8 سال برآورد کرده اند . گفته می شود که بخشهایی از بدن کرم خاکی قدرت ترمیم داشته و در صورت تخریب شدن دوباره رشد می کنند .


  جمع آوری یا شکار کرم خاکی :

  برای پرورش و تکثیر کرم خاکی ابتدا باید آن را جمع آوری یا شکار(صید) نمود . یکی از راه های جمع آوری کرم خاکی ، گرفتن چند عدد کرم درشت و مولد از فروشگاه های فروش طعمه زنده برای ماهی گیری یا یکی از دوستان است . جمع آوری کرم خاکی از محیط طبیعی معمولا در شب های بهار موفق تر است .
  این کرمها در شب از سوراخ های خود خارج می شوند و به گردش می پردازند . برای همین به آنها شب خز یا شب گرد می گویند . با داشتن یک چراغ قوه و با رعایت سکوت می توان شب هنگام ، کرمها را در باغچه ، بر روی زمین یا در لایه های نزدیک به سطح جستجو کرد . شانس این عمل به ویژه زمانی که در هنگام غروب به گیاهان باغ خود آب داده باشید دوچندان می شود . یادتان باشد نور قوی و ارتعاش زیاد باعث فراری دادن کرمها می شود . اگر چراغ قوه تان دارای نور قوی یا زننده ای است می توانید روی آن را با کاغذ های مات بپوشانید تا از تابش نورش بکاهید . همچنین مشخص شده که کرم های خاکی نسبت به نور قرمز بی توجه هستند . پس می توانید از فیلتر های نور قرمز استفاده کنید . اگر نمی خواهید شب های خود را با جستجوی کرم خاکی به هدر بدهید چاره ای جز صید این کرم ندارید . یادتان باشد که فصل بهار بهترین فصل شکار کرم خاکی (و بسیاری از جانوران) است .

  1- ساده ترین روش این است که بخشی از زمینی را که می دانیم دارای کرم خاکی است را آب ببندیم . پس از کم و بیش 15 دقیقه کرم ها به سطح زمین می آیند . این کار معمولا به هنگام غروب جواب بهتری می دهد چون به علت خنکی هوا کرمها در لایه های نزدیک سطح به سر می برند و با خیس شدن زمین ، سریع تر بیرون می آیند .
  2 – در این روش زمینی که دارای کرم خاکی است را مرطوب می کنند و سپس یک پارچه متقال پهن می کنند و تفاله چایی روی پارچه می ریزند . کرمها پس از مدتی روی پارچه جمع می شوند .
  3 – در این روش آب را با غلظت 55/0 % فرمالین مخلوط کرده و روی زمین می ریزیم . بوی فرمالین سبب می شود که کرمها زودتر از زمین خارج شوند .
  4 – در این روش زمین را مرطوب می کنیم سپس یک تکه چوب نسبتا کلفت (الوار) را در خاک نرم زمین فرو می کنیم و به آن ضربه می زنیم یا مثلا آن را اره می کنیم . در اثر این ارتعاشات ، کرمها از مخفی گاه خود خارج می شوند .
  5 – در این روش که در اصل صید الکتریکی کرم خاکی است ، از یک میله فولادی به قطر 5 میلی متر و با دسته عایق استفاده می کنیم . این میله باید به برق با ولتاژ 220 و شدت جریان 3 – 5 آمپر وصل شود . سپس میله را در زمینی که مرطوب است فرو می کنیم . با اتصال جریان ، کرم ها از خاک بیرون می آیند . سالهاست که در دنیا دستگاه های برقی متنوعی برای صید کرم خاکی به بازار وارد شده اند که برخی از آنها با باطری – مثل باطری ماشین – کار می کنند (یک نمونه از آنها در ابتدای فیلم سینمایی گودزیلا نشان داده شده ) .

  منبع : دکتر فربد امامی - کارشناس شیلات
  ویرایش توسط Neda Ariania : Sunday 16 March 08 در ساعت 14:15

 3. #3

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  70-01-01
  نوشته ها
  221

  پیش فرض کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

  پرورش کرم خاکی :

  الف : جعبه نگهداری کرم خاکی :
  این جعبه (کرم دانی) بستگی به اهداف پرورش دهنده دارد . از یک جعبه کفش تا مخازن بزرگ پلاستیکی (یا سیمانی ) برای نگهداری کرمها استفاده می شود . معمولا از جعبه هایی با ابعاد 30*30*90 استفاده می شود . بیشینه خاک درون این جعبه ها 15 تا 20 سانتی متر است زیرا در غیر این صورت کرمها از جعبه خارج می شوند . جعبه باید دارای در پوش باشد تا هم مانع نفوذ نور شود و هم از کاهش رطوبت خاک جلو گیری کند . اگر از جعبه های پلاستیکی استفاده می کنید ، سوراخی برای خروج آب اضافی در مواقع لازم و همچنین سوراخی برای جریان هوا در آن ایجاد کنید . جعبه های چوبی معمولا این مشکل را ندارند ولی بهتر است که قبل از خاک ریزی ، دیواره های آن را با پارافین یا موم در مقابل هدر رفتن رطوبت ، عایق کنید . جعبه باید در جایی قرار بگیرد که رطوبت و دمای آن قابل کنترل باشد . تا جایی که ممکن است باید از تابش مستقیم نور مهر به کرم دانی جلوگیری نمود . نور شدید ، سرمای زیاد ، ضربه و ارتعاش ، کاهش رطوبت و .. از عواملی است که کرمها را وادار می کند که به عمق خاک بروند . از لحاظ تراکم در هر متر مربع می توان حدود 100 عدد کرم خاکی را جا داد . برخی منابع نیز عدد وزنی نیم تا یک کیلو گرم کرم خاکی در هر متر مربع را ذکر می کنند.

  ب : بستر پرورش کرم خاکی :
  معمولا بهترین گزینه برای یک تولید خانگی ، مخلوط خاک برگ و شن ریز است . گاهی از مخلوط خاک و شن و برگ درختان اشاره می شود که تکرار همان جمله بالاست . آنچه مسلم است مقدار رس در این بستر پرورشی یا Bed باید در کمترین مقدار ممکن باشد . به بیان دیگر ؛ هرگز از رس استفاده نکنید ! خاک مورد استفاده باید نرم باشد تا کرم ها به آسانی بتوانند در آن رفت و آمد کنند و هوا نیز بتواند به سادگی به آن نفوذ کند . برای تهیه چنین خاکی ، آن را الک می کنند . یکی از نکات کلیدی در پرورش کرم خاکی ، مرطوب نگهداشتن خاک است . فراموش نکنید که اگر بیش از اندازه آب بکار ببرید ، کرم ها خفه می شوند . می توانید از افشانه ها یا آب پاش ها برای مرطوب نگهداشتن خاک استفاده کنید . رطوبت خاک باید حدود 25 تا 30 % باشد . رطوبت بیش از 35% و کمتر از 13% باعث توقف تخم گذاری کرمها می شود . p.H خاک هم در حد طبیعی و خنثی (6/5 تا 3/8 ) است . بیشتر منابع اروپایی دمای مناسب پرورش کرم خاکی را 18 درجه سانتی گراد اعلام کرده اند اما اینجانب تا 26 درجه سانتی گراد هم بدون مشکل پرورش داده ام . (در شهری که من زندگی می کنم ، دمای اتاق با کولر دو تکه هم در بهار و تابستان به 18 درجه نمی رسد .)

  ج : تغذیه کرم خاکی :
  گزارش شده که با خاک برگ و شن به تنهایی می توان برای چند ماه کرم ها را زنده نگه داشت . زیرا کرم ها مواد قابل استفاده خاک برگ را جذب می کنند .
  کرم ها می توانند تقریبا از دور ریز آشپز خانه ای تمامی سبزیجات تغذیه کنند . تکه های هندوانه ، تکه های پرتقال یا سایر مرکبات ، برگ های خارجی کلم یا کاهو ، تفاله چایی ، تکه های سیب زمینی پخته و سیب درختی ، چغندر ، هویج و لوبیا پخته و ... حتی پوسته تخم مرغ ! تمامی گیاهان و سبزیجات را می توان پس از حدود 35 دقیقه پختن به عنوان غذا به کرمها پیشکش نمود . همچنین می توانید چند نوع گیاه و مواد مختلف را پخته و با هم مخلوط کنید و غذایی تر کیبی به کرمهای خاکی بدهید . به عنوان سایر مواد غذایی می توان از انواع کودهای حیوانی (مثلا کود گاوی یا گوسفندی ) ، نان (بربری) خیس شده ، سویا ، آرد و مخمر نیز سود جست . یکی از بهترین غذا ها استفاده از غذای ماهی (پولکی یا پلت) مرطوب شده است . نباید به کرمها زیاد غذا داد زیرا نخست اینکه غذای اضافی در خاک مانده و گند می کند و ضمن رشد قارچها ممکن است باعث ایجاد بوی بد هم بشود و اگر جعبه شما در باغچه باشد همین بو ممکن است باعث گرد آمدن بسیاری حیوانات بدجنس مثل زنبور ها و موش ها به آن دوروبر شود . به خصوص از دادن گوشت به کرمهای خاکی باید پرهیز نمود زیرا هم مورد تغذیه کرم قرار نمی گیرد و هم بوی گند بیشتری تولید می کند . دلیل دیگر که تربیتی است اینکه غذادادن زیاد باعث می شود کرم هایتان لوس بشوند . برای دادن غذا به کرمها شیار هایی در میان خاک جعبه ایجاد و غذا را به داخل آن شیار ها می ریزند . اگر غذایتان پخته و مانند پوره شده است می توانید از وسایل مخصوصی که با آنها خامه را روی کیک می ریزند استفاده کنید . پس از این حتما باید روی غذا را با خاک پوشاند تا دیر تر فاسد شود . کرم ها طی مدت 3 تا 4 روز دور غذا جمع می شوند و شروع به خوردن می کنند .


  جفت گیری و تولید مثل کرم خاکی :

  کرم های خاکی جاندارانی Hermaphrodit (یعنی الهه دو شاخه) یا نرماده هستند . یعنی هر جاندار در بدن خود هم گامت نر (اسپرم) تولید می کند و هم گامت ماده (تخمک) . از طرف دیگر اسپرم های یک کرم خاکی ، نمی تواند تخمک های خودش را بارور کند و برای باروری به فرد دیگری از گونه خود نیاز دارد .
  برای همین به کرمهای خاکی از لحاظ تولید مثلی ، هرم آفرودیت دیگر لقاح یا نر ماده دگر بارور گفته می شود . در سطح بدن کرم خاکی سوراخ هایی به غیر از دهان و مخرج وجود دارد که برخی از آنها در تولید مثل نقش دارند .


  - چهار سوراخ کوچک مربوط به جایگاه اسپرمی یا جام نطفه ای که به طور جانبی در شیارهای میان حلقه 9-10 و 10-11 واقع است .
  - سوراخهای تخم بر یا اوویدوکت به صورت زوج در سطح شکمی در حلقه 14 .
  - سوراخهای مجاری اسپرمی زوج با لبه های متورم در سطح شکمی حلقه 15 .
  همچنین هر کرم خاکی 2 جفت بیضه (کوچک و بزرگ) و یک جفت تخمدان دارد . کرمهای خاکی در قسمت بیشتر سال تولید مثل می کنند ولی حداکثر فعالیت تکثیری آنها در هوای گرم و مرطوب است . جفت گیری معمولا در شب صورت گرفته و به 2 یا 3 ساعت وقت نیازمند است . دو کرم خاکی از سوراخ خود خارج شده و سطح شکمی قدامیشان را نزدیک هم می آورند به طوری که امتداد قرار گیری سر در آنها در جهت مخالف هم قرار داشته باشد . یعنی اگر سر یک کرم به سمت مشرق است ، سر کرمی که می خواهد با او جفت گیری کند به سمت مغرب خواهد بود . در این زمان ، کمربند تناسلی (حلقه 31 تا 37 ) هر کرم به حلقه های 7 تا 12 دیگری محکم می چسبد . سپس هر کرم لوله گلی به دور خودش تولید می کند که حلقه های 9 تا 36 را می پوشاند . سپس هر کرم از طریق یک جفت شیار اسپرمی که از حلقه 15 تا کمربند تناسلی کشیده می شود به کرم دیگر اسپرم منتقل می کند . بعد از این کرم ها از هم جدا می شوند . بعدا هر کرم پیله های (cocoons) محتوی تخم تولید می کند . اندازه پیله ها در کرم خاکی معمولی 7 تا 5 میلی متر است و هر کدام دارای چندین تخم است که گویا فقط یکی از آنها به ثمر می رسد . پیله ها به شکل قطره اشک و به رنگ نارنجی یا قهوه ای هستند . معمولا 3 هفته تا یک ماه طول می کشد تا تخم به کرم تبدیل شود و این مدت وابسته به دما و رطوبت است . همچنین حدودا 2 ماه طول می کشد تا کرم ها بالغ شوند . پس از این مدت زمان برداشت کرم ها رسیده است .


  منبع : دکتر فربد امامی - کارشناس شیلات
  ویرایش توسط Neda Ariania : Friday 21 March 08 در ساعت 11:34

 4. #4

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  09-06-02
  نوشته ها
  199

  پیش فرض پاسخ : کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

  با سلام خدمت دوستان.
  تا حالا کسی برای تغذیه ماهیای آکواریومش از کرم خاکی استفاده کرده؟مشکلی پیش نیومده؟آلوده گی نداره؟چه جوری میشه با خیال راحت از این کرم برای تغذیه ی ماهیان استفاده کرد؟؟؟ممنون
  در مملکتی که فقط دولت حق حرف زدن دارد هیچ چیز را باور نکنید(دکتر علی شریعتی)

 5. #5

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  11-09-07
  نوشته ها
  336

  پیش فرض پاسخ : کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

  نقل قول نوشته اصلی توسط behnam 65 نمایش پست ها
  با سلام خدمت دوستان.
  تا حالا کسی برای تغذیه ماهیای آکواریومش از کرم خاکی استفاده کرده؟مشکلی پیش نیومده؟آلوده گی نداره؟چه جوری میشه با خیال راحت از این کرم برای تغذیه ی ماهیان استفاده کرد؟؟؟ممنون
  با سلام
  كرم خاكي غذايي ايده آل و مقوي براي ماهياي آكواريومي به حساب مياد. براي استفاده با خيال راحت بهتره اونو تو آب نمك بشوييد و بعد به ماهي ها بديد و براي اسنفاده با خيال خيلي خيلي راحت! ميتونيد شكم اونو خالي كنيد. هرچند اينكارا هم نكنيد بعيده كه مشكلي پيش بياد.
  با تشكر
  زنهار! خواب غفلت و بيچارگي بس است
  هنگام كوشش است اگر چشم وا كني
  تا كي به انتظار قيامت توان نشست؟
  برخيز تا هزار قيامت به پا كني
  (مهدي اخوان ثالث)

 6. #6

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  09-06-02
  نوشته ها
  199

  پیش فرض پاسخ : کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

  راستشو بخاین من از این کرم خیلی برای آروانا کوتوله ام استفاده کردم و هیچیش نشده تا حالا.ولی چند تا کرم را برای یک آکواریوم که توش 100 تا اسکار هست ریختم و چند تاشون خوردن.بعد از 1 هفته چنان حالشون بد شد که الان که درخدمتتونم حدود 15 تاشون بیشتر زنده نموندن.حدود 98 درصد هم مطمعنم که از این کرماست.علائمشونم گوشه گیری- بی اشتهایی- مدفوع سفید-به شدت نفس زدن و چرخیدن دور خودشون.حالت عصبی گرفتن و بعد با دهان کاملا باز میمیرن.درمان با مترو نیدازول و نیترو فرانتویین و سولفامید هم فایده نداشت.البته کرم ها رو فقط 5 ساعت داخل آب گذاشتم که رودهاشون خالی بشه ولی تو آب نمک ننداختم.این ریختن داخل آب نمک که میفرمایین علمی جایی دیدین یا تجربی؟ ممنون.راستی چه جوری رودشون را میشه تمیز کرد؟؟راه حل تجاریش و برای تعداد زیاد کرم چی هست؟؟؟؟
  در مملکتی که فقط دولت حق حرف زدن دارد هیچ چیز را باور نکنید(دکتر علی شریعتی)

 7. #7

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  11-09-07
  نوشته ها
  336

  پیش فرض پاسخ : کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

  با سلام
  اول شما بگين اين 98 درصدو چجوري محاسبه كرديد؟!!!!
  شوخي كردم. ممكنه اسكارها كرمها رو درسته خورده باشن و يا حجم زيادي از اين غذا خورده باشن و نتونسته باشن اونو هضم كنن(اينكه ميگيد با دهان باز مردن اين احتمالو زياد ميكنه)
  كرم خاكي غذاي سنگينيه و بهتره كم به ماهي داده بشه اونم به اسكار كه تا خرخره غذا ميخوره!
  در مورد آب نمك صرفا اينكارو ميكنن كه ميكروب يا قارچي توسط كرم به ماهي منتقل نشه. طبيعتا نمك خاصيت ضدعفوني و گندزدايي داره و انداختن كرم تو اون ضرري نداره.البته بعدش بايد كرمارو شست تا نمك زيادي وارد بدن ماهي نشه.
  در مورد خالي كردن شكم ماهي ميتونيد از تيغ و جراحي استفاده كنيد!البته يكم چندش آوره. در غير اينصورت همونطور كه گفتيد بهتره چند روزي اونا رو در آب تميز نگه داريد تا غذاهايي كه خوردن هضم بشه.
  اما در مورد راه حل تجاري!!!!:
  اصولا تجار! يا همون پرورش دهندگان ماهي يا به ماهي از اين غذاها نميدن با اگه هم بدن نه شكمو خالي ميكنن نه هيچي. يه مقداري به ماهي غذا ميدن كه ماهي كرمو با محتويات داخل شكمش رو چشمش بزاره!
  در كل بهتره هفته اي دو بار اونم نه به مقدار خيلي زياد از كرم خاكي استفاده كنيد.
  با تشكر
  زنهار! خواب غفلت و بيچارگي بس است
  هنگام كوشش است اگر چشم وا كني
  تا كي به انتظار قيامت توان نشست؟
  برخيز تا هزار قيامت به پا كني
  (مهدي اخوان ثالث)

 8. #8

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  09-06-02
  نوشته ها
  199

  پیش فرض پاسخ : کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

  ممنون از راهنماییتون.
  اون 98 درصد به این خاطر گفتم چون به 2 تا از اسکارای دیگه که توی یک آک دیگه هم بودن همینا دادم و اون 2 تا هم همونطور تلف شدن.بنده 3 عدد کرم را به 100 عدد اسکار دادم که اگه خیلی خوب این کرم ها رو با هم تقسیم کرده باشن 6 تا اسکار خوردن.ولی بقیشون هم به بیماری مبتلا شدن.مشکل سخت نفس کشیدنشون هم احتمالا به این خاطر بوده که روی مغزشون تاثیر گذاشته و آبشش هاشون حالت فلجی پیدا کرده بوده چون همراه با مشکل عصبی بود.در هر صورت نمیدونم چی شد که اینجوری شد.
  در مملکتی که فقط دولت حق حرف زدن دارد هیچ چیز را باور نکنید(دکتر علی شریعتی)

 9. #9

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  08-08-24
  نوشته ها
  850

  پیش فرض پاسخ : کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

  باسلام
  منم به ماهيهام كرم خاكي ميدم البته شايد هركدومشون هربار 10-15 عدد كرم خاكي درشت رو ميل كنن و تابحال هم مشكلي نداشتم...
  چيزيكه به ذهنم ميرسه اينه كه ممكنه اونها آلوده بودند و اين آلودگي در ماهيهاتون اثر منفي داشته و باعث اين اتفاق ناگوار در تانكتون شده...

  بخاطر همينه كه هميشه توصيه ميشه كه از غذاهاي شركتي مطمئن استفاده بشه و اگر از غذاهاي زنده استفاده ميشه خيلي بايد مراقب سلامت اونها بود تا خداي ناكرده ماهيها رو به نابودي نكشن...

  دادن ماهي خوراك،ميل ورم،ملخ،جيرجيرك،قورباغه و كرم خاكي و امثالهم ازنظر ارزش غذايي واقعاً ارزش بالايي دارن اما بايد ريسك اينكارو هم درنظر بگيريد...

  من سالهاست كه به آرواناها ماهي خوراك و حوضي ميدم اما همينكار باعث شده تا آرواناي آسيايي يكي از دوستانم بمييره كه براي خودم هم جاي تعجب بود اما اتفاق افتاد...

  اگه بخوايم يه جمع بندي كلي داشته باشيم بنظرمن انواع جانوراني كه به عنوان خوراك براي ماهيهامون استفاده ميكنيم به خودي خود مشكلي ندارن مگر اينكه بواسطه محيطي كه دراون قرار ميگيرن آلوده بشن(حالا به هر شكلي اين اتفاق ممكنه رخ بده)...

  باتشكر farhad-2007
  الهي چنان كن سرانجام كار، تو خشنود باشي وما رستگار

موضوعات مشابه

 1. توبیفکس، کرم لجن / sludge worm / Tubifex tubifex
  توسط Neda Ariania در انجمن كرم هاي حلقوي / شاخه Annelida
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: Tuesday 29 January 13, 17:26
 2. کرم درخت کریسمس / Christmas tree worm / Spirobranchus giganteus
  توسط Neda Ariania در انجمن كرم هاي حلقوي / شاخه Annelida
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: Monday 19 December 11, 10:39
 3. كرم خوني / Blood Worm / Chironomidae larvae
  توسط Neda Ariania در انجمن شش پايان Hexapoda يا حشرات Insecta
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: Tuesday 12 May 09, 10:54
 4. كرم سياه / Black Worm / Lumbriculus variegatus
  توسط Neda Ariania در انجمن كرم هاي حلقوي / شاخه Annelida
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: Saturday 16 February 08, 00:19
 5. کرم قلابدار(لرنه آ)Anchor Worm
  توسط عباس ترابیان در انجمن بيماريهاي رايج ماهي هاي آكواريومي آب شيرين
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: Monday 28 January 08, 23:45

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •